S rozvojom techniky sme sa odpútali od prirodzeného poriadku prírody. S technickými
vymoženosťami dokážeme dokonca utvárať život aj priamo proti prírodným zákonom.
Vďaka svetlu dokážeme premeniť aj noc na deň… Novými prístrojmi dokážeme ovplyvňovať veľa vecí. Technika nám umožňuje aj určitú nezávislosť od prírody, život nám uľahčujú mnohé užitočné vynálezy, no súčasne nám to prináša aj celý rad pokušení a nových problémov. V mnohých oblastiach sme získali síce úplne novú slobodu a možnosti, ale tie sú nám nie vždy na prospech.
Svoje bankové transakcie môžeme robiť sedem dní v týždni a dvadsaťštyri hodín denne. Rovnako tak môžeme na internete aj nakupovať. Noc, ktorú naši predkovia správne využívali pre nedostatok svetla len na spanie, my využívame na najrôznejšie aktivity, často až do ranných hodín… Nedeľa – v Biblii deň určený na odpočinok – je dnes iba ďalšou príležitosťou na uhasenie smädu po nových zážitkoch… Alebo ju využívame na dokončenie nedorobenej práce…
Často prehliadame, že opúšťaním prirodzeného poriadku sa nám zo života vytrácajú podstatné skúsenosti a životný rytmy, hlavne prirodzené fázy odpočinku. Voľakedajšia závislosť ľudí od denných a ročných období – napríklad čas na sejbu alebo nevyhnutná zimná prestávka v poľných prácach a dlhší čas odpočinku, pretože aj noci boli dlhšie – ich ešte nedávno nútila žiť v súlade s rytmom prírody.
S nezávislosťou od prírody sme súčasne stratili aj schopnosť prírodu pozorovať. Všetky problémy sa teraz snažíme riešiť s nasadením techniky. Pripomeňme si príklad spred desiatich rokov: pri katastrofe spôsobenej vlnou tsunami na juhu Ázie zahynulo minimálne 230 000 ľudí. No z tamojšieho početného domorodého obyvateľstva boli obete na životoch len minimálne. Domorodci si správne vyložili ústup mora pred prílivovou vlnou, krik vtákov a ďalšie mimoriadne prírodné javy ako varovanie a zavčasu ušli do vyššie položených oblastí. Civilizovaný svet, ktorý sa stále viac vzďaľuje od života v súlade s prírodou, sa naproti tomu iba snaží predchádzať podobným katastrofám vymýšľaním drahých prístrojov na indikáciu mimoriadnych prírodných javov, ktoré nám však ponúka sama príroda – stačí si ich zavčasu všímať…
Čím viac prestávame žiť v súlade s prírodou, tým viac si musíme vytvárať vlastné poriadky a určovať si denný a týždenný rytmus, ktorý by nám vyhovoval dlhodobo. Nová sloboda, ktorú sme si na prírode vymohli prostredníctvom technicky podmienenej nezávislosti, si vyžaduje nový poriadok. Bez štrukturovaného dňa a bez časového poriadku narastá stres a nespokojnosť. Ľudia však môžu znova okúsiť návrat pokoja a poriadku do svojho života, ale len pomocou pevného denného poriadku a určeného rytmu práce a odpočinku.
Čo nám pomôže k takémuto duševnému zotaveniu? V práci aj v súkromí často pociťujeme stratu určitého poriadku a s ním narastajúce očakávania, požiadavky a povinnosti, zvyšujúci sa tlak okolností aj času, krátenie času príprav a rozvoja, prestávok a obdobia dozrievania. Vyrovnanie tejto straty si musíme zariadiť sami tým, že si stanovíme vlastný poriadok a rytmy, princípy a hodnoty, ak chceme naspäť získať alebo si udržať vnútornú stabilitu a zdravie.
Popri stanovení si pevného denného rytmu nám v tom pomôžu aj jednoduché úkony vykonané počas konkrétneho dňa. Z praktického hľadiska to môže byť napr. umývanie riadu, vedome tanier za tanierom, práca na záhradke, vypletie jednej buriny za druhou…, prechádzky, ručné práce atď. Jedným slovom všetky pravidelne opakujúce sa pohyby a činnosti, pri ktorých nemyslíme na nič zvláštne a konkrétne a len si užívame to, čo práve robíme. Prečo je dnes stále viac obľúbené ručné pletenie? Prostá opakovaná činnosť pôsobí blahodárne na našu psychiku. Dostávame sa tak do akéhosi tranzu, do zmeneného stavu vedomia, v ktorom sa uzdravujeme…
Voľný čas ponúka veľa možností jeho využitia: spev, tanec, turistiku či iné koníčky, aby človek dokázal znova objaviť ozdravujúci účinok, ktorý v sebe ukrýva prostá práce. Orientácia na výsledky v profesijnom živote, ktorá je taktiež určite dôležitá, sa tak dostáva do rovnováhy vďaka hodnotám zážitkov, aké nachádzame všade tam, kde si môžeme oddýchnuť a aj si niečo vychutnať.
Praktické tipy, ako nájsť vlastný poriadok:
1. Určite si pevný denný program a týždenní plán a snažte sa ho dodržiavať. Váš organizmus si rýchlo zvykne na pevne stanovený čas na jedlo, prácu aj pravidelné prestávky. Onedlho zistíte, ako vám to robí dobre.
2. Objavte pre seba činnosti, do ktorých sa môžete pustiť len tak, bez sledovania určitého cieľa. Nemusí to byť vôbec váš zamilovaný koníček, ale hoci aj úplne obyčajná jednotvárna práca, ktorú urobíte preto, že ju jednoducho treba občas urobiť, napr. utrieť prach, poliať kvety…
3. Pusťte sa do toho naplno a pozorne. Jednoducho to robte a nenechajte sa vyrušiť. A nesnažte sa hodnotiť svoj výkon. Tak vstúpite do preniknete do vnútorného pokoja a dobre sa vyrovnáte s chaosom a stresom všedného dňa.
(F. Assländer, A. Grün)