Začiatkom roka sa v našich kinách objavil druhý diel filmovej trilógie Pán prsteňov nazvaný Dve veže. Rovnako ako pred rokom, keď mal premiéru prvý diel – Spoločenstvo prsteňa –, vyvolalo jeho uvedenie do kín obrovskú vlnu nadšenia a záujmu divákov. Dve veže sa ešte aj po troch mesiacoch premietania držia na čele rebríčka najnavštevovanejších filmov. Film videlo obrovské množstvo divákov, tržby sa rátajú na milióny korún. Určite sa stal najúspešnejším filmom, ktorý sa u nás premietal.
Možno ste Pána prsteňov videli aj vy. A možno ste ho nevideli a ani sa naň nechystáte. A predsa sa stretnutiu s ním nevyhnete: tváre jeho filmových hrdinov sa na vás pozerajú z plagátov a stránok časopisov, deti o ňom hovoria medi sebou či so spolužiakmi v škole alebo zbierajú kartičky s obrázkami hrdinov filmu. O čom vlastne príbeh Pána prsteňov je? Kto sú Frodo Bublík, Gloch, Gandalf a ďalšie postavičky so záhadnými menami?
Na začiatku bola rozprávka pre deti…
Predlohou k filmu Pán prsteňov bola knižka s rovnakým menom od J. R. R. Tolkiena. Profesor staroanglickej literatúry na univerzite v Oxforde John Ronald Reul Tolkien (1892 – 1973) bol veľký znalec stredovekých eposov a severských ság. Svojim deťom – mal troch synov a dcéru – často rozprával rozprávkové príbehy, v ktorých sa inšpiroval práve severskými mýtmi a legendami. Niektoré z týchto príbehov Tolkien čítal aj svojim univerzitným kolegom. Boli to práve oni, ktorí Tolkiena nahovorili, aby ich zapísal. Keď mal Tolkien 45 rokov, vyšlo prvé vydanie jeho knižky Hobit alebo Cesta tam a zase späť. Ide vlastne o predohru k deju Pána prsteňov. Knižka mala veľký úspech. Ešte skôr, ako vyšiel Hobit, však začal Tolkien písať rozsiahlejší epos – Pána prsteňov. Pracoval na ňom plných 13 rokov. V roku 1949 trilógiu o Pánovi prsteňov dokončil. Sága mala 1300 strán. Kniha vyvolala obrovský záujem, hlavne medzi mládežou. A keď kniha v roku 1965 vyšla v Amerike, stala sa celosvetovým bestsellerom. Bola preložená do mnohých jazykov, Tolkienovi fanúšikovia sa dokonca začali organizovať. Autora celý tento kolotoč okolo jeho diela vôbec netešil – už v roku 1959 odišiel na odpočinok do malej dedinky Headington, kde aj v roku 1973 zomrel.
Svet hobitov, elfov a čarodejníkov…
Podivuhodný príbeh Pána prsteňov sa odohráva v bájnej Stredozemi. Okrem ľudí, škriatkov, elfov a čarodejníkov sa v tomto príbehu stretávame aj s hobitmi – zvláštnymi tvormi, ktoré sa od človeka líšia menším vzrastom a sú aj o niečo chlpatejší. Hlavným hrdinom je hobit Frodo Bublík, ktorý žije v rozprávkovej dedinke Hobitíne spoločne so svojimi priateľmi a príbuznými. Jeho pokojný život sa v okamihu mení, keď od svojho deduška Bilba zdedí tajomný prsteň. Frodo najskôr vôbec netuší, aké tajomstvá ukrýva tento na prvý pohľad celkom všedný dar – že sa majiteľ prsteňa stáva nositeľom obrovskej moci, ktorá môže mať katastrofálne následky. Sila ukrytá v prsteni je taká veľká, že by mohla ohroziť existenciu celej Stredozeme. Preto sa zídu zástupcovia všetkých obyvateľov Stredozeme, aby vytvorili Spoločenstvo prsteňa (to je aj názov prvého dielu trilógie), a rozhodnú, že Prsteň musí byť zničený. Čaká ich neľahká úloha: jediný spôsob, ako možno moc prsteňa zničiť, je doniesť Prsteň moci dovnútra hory Osudu ležiacej v krajine Mordor – na miesta, kde bol pred mnohými vekmi ukutý. Po Prsteni však veľmi túži pán Sauron, ktorý ho kedysi ukul a teraz sa chystá silami zla ovládnuť celú Stredozem. Ak sa mu podarí získať naspäť svoj prsteň, nikto sa viac nebude môcť postaviť jeho moci. Spoločenstvo prsteňa tvorí štvorica hobitov, dvaja muži ako zástupcovia ľudí, trpaslík, elf a predovšetkým mocný čarodejník Gandalf. Na konci prvého dielu sa táto družina vďaka nepriazni osudu rozpadá. V druhej časti trilógie (Dve veže) smeruje Frodo už len s verným sprievodcom hobitom Samom do Mordoru, zatiaľ čo sa ostatní členovia Spoločenstva zúčastňujú mnohých veľkých bojov so silami zla vedenými Sauronovým spoločníkom, zlým čarodejníkom Sarumanom. Tretí diel (Návrat kráľa) hovorí o poslednom boji spojených vojsk elfov, ľudí a ďalších rás so škriatkami a Sauronovými spojencami.
Natáčanie všetkých troch dielov Pána prsteňov trvalo vyše pätnásť mesiacov a zúčastnilo sa na ňom okolo dvadsať tisíc komparzistov. Rozpočet filmu prekročil hranicu tristo miliónov dolárov. O obrovskom úspechu filmu svedčí to, že náklady na jeho natočenie sa vrátili v prvých desiatich dňoch premietania prvého dielu.
Záujem o Pána prsteňov tak skoro neprestane. Koncom roka (u nás asi v januári budúceho roka) bude mať premiéru posledný, tretí diel filmu. Je však už teraz netrpezlivo očakávaný všetkými fanúšikmi Pána prsteňov.
A práve pre nich sme pripravili letáčik, ktorý nájdete v najnovšom súbore textov BTM. Jeho autorkou je Cornelia Abraham z MBM Margurg. Rozoberá postavu hlavného hrdinu Froda Bublíka, ktorý vzal na seba neľahkú úlohu zachrániť svet pred zlom. Aj Frodo musí zápasiť, aby nepodľahol zlej moci Prsteňa a nenechal sa ňou sám zotročiť. Autorka sa pýta, či neexistujú aj v našom živote veci, ktorými by sme mohli byť alebo aj sme spútaní a zotročení. A pridáva dobrú správu o tom, že je tu Niekto, na koho sa môžeme s našimi starosťami a bremenami v dôvere obrátiť, kto má moc pomôcť nám nad týmito zotročujúcimi vecami zvíťaziť. Veríme, že tento letáčik zaujme aj vás a že pomôže mladým priaznivcom Froda Bublíka vidieť jeho príbeh aj v iných súvislostiach.